standaryzacja pracy
Zarządzanie,  Zarządzanie Jakością

Standard Operation Procedure. Czy warto tworzyć standardy pracy ?

W chwili obecnej na rynku pracy jesteśmy świadkami braku wykwalifikowanych pracowników. Niestety, ale nowe osoby przychodzące do pracy nie są w stanie sprostać wymaganiom pracodawców, co skutkuje dużą rotacją pracowników. I co teraz ? Jak szybko wdrożyć nowego pracownika nie poświęcając dużo czasu oraz nie delegując do tego zadania najbardziej doświadczonego operatora ? I tu właśnie z pomocą przychodzi nam standaryzacja pracy i SOP ( Standard Operation Procedure ).

Czym jest standaryzacja pracy ?

W wielkim skrócie standaryzacja pracy polega na spisaniu w sposób formalny całego procesu i jego elementów składowych. Najczęściej standaryzacja pracy przybiera postać czytelnej instrukcji w formacie A4 gdzie w sposób przejrzysty spisane są procesy produkcyjne. Bardzo rzadko można znaleźć podobnego typu instrukcje lub spisy standardów dla procesów biurowych.

Budując SOP musimy pamiętać o zachowaniu 3 głównych elementów

  • Takt time – czyli czas wykonania jednego produktu w procesie, aby spełnić zapotrzebowanie klienta
  • Dokładny opis operacji – punkt po punkcie – z uwzględnieniem takt time’u. Często spotkany w formie wizualizacji.
  • Narzędzia – spis narzędzi niezbędnych do wykonania danej operacji

Jak Standaryzacja wpływa na jakość ?

Największą korzyścią jaką dostrzegam w standaryzacji to zapewnienie powtarzalności procesu. Arkusz SOP w którym dokładnie opiszemy operacje i użyte narzędzia ogranicza inwencję własną operatorów. Pracownik dostaje jasną instrukcję i krok po kroku wie co ma robić. Przekłada się to bezpośrednio na poprawę pewności pracownika i pozwala nowemu pracownikowi zweryfikować poprawność wykonanej przez siebie pracy.

Brak SOP ( Standard Operation Procedure ) doprowadza do sytuacji gdzie rożni operatorzy z różnych zmian wykonują operacje w inny sposób ( ale zawsze to „ta druga zmiana” popełnia błędy ). Standaryzacja wpływa pozytywnie na finalne zmniejszenie ilości wadliwych wyrobów oraz późniejszą łatwiejsza analizę problemów.

Pozytywy SOP można podsumować w kilku punktach.

  1. Prosty i szybki program szkolenia nowych pracowników
  2. Jasna komunikacja wyników wykonywanej pracy
  3. Powtarzalność czynności u wszystkich operatorów – stabilność procesu
  4. Ułatwiona analiza przyczynowo-skutkowa w przypadku wystąpienia problemu
  5. Baza do rozwijania procesu oraz jakości produktu

Przykładowy arkusz SOP

Arkusze SOP przybierają rożne formy, to jak graficznie przedstawiamy opisy operacji moim zdaniem nie ma większego znaczenia. Bardzo ważne natomiast jest to aby zmieścić się w objętości jednej strony aby wszystko było pod ręką.

Kolejny, ważny element to opis. Opis musi być czytelny i jasno określać wszystkie narzędzia i materiały.

Standaryzacja pracy – przykład arkusza pracy standaryzowanej

Arkusz pracy standaryzowanej może być przedstawiony w różnej formie, to czy spisane kroki operacji będą po lewej czy po prawej stronie nie ma większego znaczenia. Z mojego punktu widzenia istotne jest utrzymanie opisu na jednej stronie A4 – wszystko dostępne jest po spojrzeniu na kartkę. Pamiętajcie, że tworzycie SOP, aby ułatwić pracę a nie ją utrudnić, może warto zaprosić operatorów do współtworzenia takich list, to spowoduje, że łatwiej będzie im zaakceptować efekt finalny.

Warto również używać wszelkiego rodzaju graficznego przedstawienia sytuacji lub zdjęć stanowiska. Do wielu osób bardziej przemawia obraz niż suchy tekst.

Źródło: Misiurek B., 2014, Metodyka standaryzacji autonomicznych procesów eksploatacyjnych zorientowana na poprawę efektywności maszyn zautomatyzowanych, Praca Doktorska, Uniwersytet Technologiczny we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *