druk 3d sls
Druk 3D

Druk 3D SLS

Czym jest Druk 3D SLS ?

Druk 3D SLS ( selective laser sintering ) jest technologią wykorzystującą spiek tworzyw sztucznych.  Materiałem który jest najczęściej używany w tej technologii jest PA 2200 ale istnieją również materiały z domieszką aluminium lub nawet włókna szklanego. Technologia SLS dedykowana jest do bardziej skomplikowanych elementów. Dzięki zastosowaniu materiału w sproszkowanej formie i zamkniętej komorze roboczej, niespieczone materiał stanowi podporę dla drukowanego obiektu. Dzięki takiemu procesowi druk 3D SLS idealnie sprawdza się w np. ażurowych obiektach. Wydruki w technologii SLS z powodzeniem stosujemy jako docelowe elementy konstrukcyjne lub komponenty dla klientów finalnych.

 

 

Jak działa technologia SLM ?

Proces druku 3D SLM jest zbliżony do innych technologii laserowych

  • W pierwszym kroku komora wypełnia się specjalnych gazem ( np. Argonem ) który minimalizuje zjawisko oksydacji sproszkowanego metalu następnie nagrzewana jest komora robocza
  • Cienka warstwa proszku jest umiejscawiana w komorze roboczej a następnie silna wiązka lasera przenosi na nią przekrój drukowanego obiektu i następuje jego scalenie ( cząsteczki metalu są spajane wysoką temperaturą tworząc kolejno warstwy obiektu )
  • Kiedy scalanie warstwy zakończy się dno platformy roboczej się opuszcza i kolejna warstwa proszku jest nanoszona tworząc trzeci wymiar obiektu . Proces powtarza się do ukończenia wydruku.

Kiedy projekt wydruku jest zakończony komora robocza jest wypełniona sproszkowanym materiałem zupełnie jak w przypadku wydruków SLS wydruk natomiast jest połączony z dnem komory roboczej przez podpory. Struktury są potrzebne aby ograniczyć efekt „opadania” wydruków. Podpory zbudowane są z tego samego materiału jak wydruk 3D. Po wystygnięciu wydruku do temperatury pokojowej proszek usuwany jest sprężonym powietrzem natomiast podporu muszą zostać usunięte manualnie. Wykonane w ten sposób wydruki wymagają postprocesigu poprzez szlifowanie zupełnie jak jest to w przypadku metody FDM.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *