Czym jest Druk 3D SLM ?
Zasada działania tej technologii jest bardzo zbliżona do SLS różnica polega na tym, że drukowane modele wymagają zastosowania dodatkowych podpór, które są kanałami odprowadzającymi ciepło w trakcie druku. Sproszkowany metal zostaje stopiony laserem o wysokiej precyzji tworząc skomplikowane modele jubilerskie, dentystyczne czy przemysłowe. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu otrzymania finalnego modelu z danego metalu niż w przypadku alternatywnej technologii SLA.
Jak działa technologia SLM ?
Proces druku 3D SLM jest zbliżony do innych technologi laserowych
- W pierwszym kroku komora wypełniana jest specjalnych gazem ( np. Argonem ) który minimalizuje zjawisko oksydacji sproszkowanego metalu następnie nagrzewana jest komora robocza
- Cienka warstwa proszku jest umiejscawiana w komorze roboczej a następnie silna wiązka lasera przenosi na nią przekrój drukowanego obiektu i następuje jego scalenie ( cząsteczki metalu są spajane wysoką temperaturą tworząc kolejno warstwy obiektu )
- Kiedy scalanie warstwy zakończy się dno platformy roboczej się opuszcza i kolejna warstwa proszku jest nanoszona tworząc trzeci wymiar obiektu . Proces powtarza się do ukończenia wydruku.
Kiedy projekt wydruku jest zakończony komora robocza jest wypełniona sproszkowanym materiałem zupełnie jak w przypadku wydruków SLS wydruk natomiast jest połączony z dnem komory roboczej przez podpory. Struktury są potrzebne aby ograniczyć efekt „opadania” wydruków. Podpory zbudowane są z tego samego materiału jak wydruk 3D. Po wystygnięciu wydruku do temperatury pokojowej proszek usuwany jest sprężonym powietrzem natomiast podporu muszą zostać usunięte manualnie. Wykonane w ten sposób wydruki wymagają postprocesigu poprzez szlifowanie zupełnie jak jest to w przypadku metody FDM.