drum 3d fdm
Druk 3D

Druk 3D FDM

Czym jest Druk 3D FDM ?

Druk 3D Fused Deposition Modeling (FDM), oraz Fused Filament Fabrication (FFF), jest to technologia addytywna należąca do rodziny technologi polegających na ekstruzji roztopionego materiału przez dyszę. W technologi wydruki 3D FDM  powstają poprzez selektywne nakładanie roztopionego materiału warstwa po warstwie. Materiały to tworzywa sztuczne w postaci stałej nazywanej filamentem.

FDM jest bardzo popularną metodą druku 3D bardzo szeroko używaną na całym świecie, dzieje się tak głównie dlatego, że metoda ta jest stosunkowo tania i uniwersalna. Drukarki 3D w technologii FDM potrafią wydrukować obiekty o wielkości 1500 mm w jednej osi, dzięki czemu znajdują zastosowania w branżach takich jak Automitive, Areospace oraz branży meblarskiej, konstrukcyjnej i architektonicznej.

FDM niestety ale posiada kilka znaczących ograniczeń i limitów. Głównym ograniczeniem technologii jest czas budowania obiektów oraz konieczność i dalszego post procesingu. Technologia ta sprawdza się najlepiej przy detalach prostszych, poglądowych lub detalach które nie wymagają perfekcyjnego wykończenia powierzchni. Wydruki 3D w FDM sprawdzają się również jako alternatywa dla krótkich serii produkcyjnych lub przy modernizacjach linii produkcyjnych.

Jak działa druk 3D FDM ?

Krótki opis procesu druku 3D FDM :

  • Szpula z materiałem ( filament ) zostaje załadowana do podajnika drukarki, następnie dysza zostanie rozgrzana. W dyszy następuje proces ekstruzji czyli przeciskania rozgrzanego materiału.
  • Dysza umieszczona jest zazwyczaj na systemie osi X,Y natomiast platforma robocza purusza się w płaszczyźnie osi Z. Rozpuszczony materiał podawany przez dyszę warstwa po warstwie na platformę roboczą. Na platformie roboczej następuje proces scalenia się warstw i stygnięcia. Niektóre materiały wymagają dodatkowego chłodzenia międzywarstwowego.
  • Aby wytworzyć obiekt 3D dysza musi wykonać kilkanaście a nawet kilkaset przejazdów. Po każdym z nich platforma opuszcza się w dół nadając obiektom trzeci wymiar.

Parametry wydruków jakie możesz zamówić

W Mojej prototypowni dysponuję kilkoma modelami drukarek każda cechuje się innymi parametrami i możliwościami poniżej kluczowe parametry wydruków 3D które możesz zamówić.

  • Rozmiar druku max : 400x400x400 mm
  • Materiał druku : PLA, ABS, Telfon, Nylon, Guma, Materiały z rodziny Zortrax
  • Wysokość warstwy od 0,01 mm
  • Rozdzielczość druku 50 mikronów
  • Czas wykonania usługi od 24 h

 

Zamówienia składaj mailowo na konrad@managerjakosci.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *