Ciągłe Doskonalenie,  Rozwój Osobisty

10 sekretów przywództwa

Na świecie są dwa typy ludzi. Pierwszy typ to ludzie, którzy wyznaczają trendy, tworzą nowe możliwości i są liderami. Drugi typ ludzi, to osoby podążające już wyznaczonymi ścieżkami trzymające się utartych schematów i rozwiązań, są to realizatorzy czyjegoś planu. To Ty musisz zdecydować kim chcesz być liderem, czy realizatorem. Oczywiście abyśmy się dobrze zrozumieli rola realizatora nie jest w żadnej mierze gorsza od roli lidera, nie opłaca się natomiast całe życie pozostawać tylko w tej roli. Będąc realizatorem nie możesz oczekiwać takiego samego wynagrodzenia czy uznania jak lider, nie możesz również narzucać swojego zdania. W dzisiejszym wpisie chciałbym Ci opisać 10 sekretów przywództwa które wg mnie cechują najlepszych liderów, a tobie pozwolą dołączyć do ich grona.

Odwaga

Każdy lider musi bazować na wiedzy o sobie i zawodzie, który wykonuje. Znajomość swoich mocnych i słabych stron jest fundamentem odwagi. Realizatorzy nie chcą być zależni od liderów którzy nie posiadają znajomości własnych możliwości.

Samokontrola

Jeśli nie jesteś w stanie kontrolować swoich emocji i zachowań nie jesteś również w stanie kontrolować innych. Samokontrola jest kluczowa, a jej umiejętne wykorzystanie potrafi zjednać sobie ludzi.

Decyzyjność

Będąc chwiejnym i niekonsekwentnym w procesie podejmowania decyzji pokazujesz brak pewności siebie przez co nie jesteś w stanie skutecznie kierować ludźmi i zespołem.

Sprawiedliwość

Sprawiedliwość jest jednoznaczna z lojalnością, bez tych dwóch cech praktycznie żaden przywódca nie jest w stanie pozyskać szacunku swojego zespołu.

Umiejętność Planowania

Od liderów oczekuje się umiejętnego i skutecznego planowania. Przewodząc grupie nie możesz tego robić na ślepo. Nie posiadając żadnego planu bardzo łatwo jest popełnić błąd i skierować projekt ku porażce.

Wkład

Każdy lider powinien wnosić do projektu znacznie więcej niż tylko umiejętność wykonania zadania za które otrzymuje wynagrodzenie. Lider musi być wstanie dać z siebie więcej niż będący w grupie realizatorzy.

Urok Osobisty

Liderem nigdy nie stanie się osoba niedbała, nieuważna. Bycie liderem wymaga szacunku, którego nie zdobędziesz nie posiadając cech świadczących o wysokim rozwoju osobistym.

Życzliwość

Lider musi posiadać umiejętność nawiązywania relacji. Będąc liderem musisz wykazać umiejętność rozumienia problemów realizatorów.

Odpowiedzialność

Będąc liderem to ty wyznaczasz kurs dla działań, to ty decydujesz jakie zadania wypełnia team. Musisz posiadać umiejętność ponoszenia odpowiedzialności za decyzje które podejmujesz. Będąc liderem pamiętaj, że ponosisz odpowiedzialność również za realizatorów którym przewodzisz ich porażki są w takim samym stopniu Twoimi porażkami.

Współpraca

Lider to również dobry gracz drużynowy, każdy lider wie, że sukcesem projektu jest skuteczna i sprawna praca zespołowa. Nikt nie jest w stanie osiągnąć sukcesu samodzielnie.

 

Jeśli chcesz zostać prawdziwym i skutecznym liderem musisz starać się pielęgnować w Sobie i Swoim zachowaniu powyższe cechy.  Pamiętaj, że to ty jako lider nadajesz tempo i kierujesz zmianami, to w Ciebie mają uwierzyć członkowie zespołu i pomóc Ci w realizacji celów.

 

A na koniec jedna z moich ulubionych grafik, daje dużo do myślenia.

kim jest lider

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *